Bitwa nad Kaczawą - filmowa relacja

Drukuj
 
poniedziałek, 04, listopad 2013 21:39
Rozmiar czcionki:

Biwak historyczny z okazji 200 –lecia Bitwy nad Kaczawą
23-25 sierpnia 2013r.


Relacja filmowa do pobrania (wielkość 80Mb)


Biwak historyczny został organizowany już po raz ósmy i za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko lokalnych mieszkańców.

W tym roku była wyjątkowa okazja – okrągły jubileusz tego ważnego wydarzenia historycznego. Zainteresowanie było ogromne, rekonstruktorzy z epoki napoleońskiej przyjechali do nas z kilku krajów: Niemiec, Belgii, Francji, Łotwy, Rosji oraz oczywiście Polski. Był u nas Napoleon z dworem (rekonstruktorzy z Belgii- byli w Polsce pierwszy raz), Król Pruski oraz Marszałkowie Blücher i Macdonald. Z okazji jubileuszu przygotowana został tablica pamiątkowa, która umieszczona został na obelisku przed bramą wjazdową do pałacu w Warmątowicach.

Bitwa nad Kaczawą miała miejsce 26 sierpnia 1813 roku, na rozległych polach między Duninem a Legnicą, a dokładnie na obszarze czworoboku wytyczonego miejscowościami: Warmątowice, Bielowice, Winnica, Janowice Duże. Na polu bitwy spotkała się armia francuska (102 000 żołnierzy) dowodzona przez marszałka Macdonalda i armia prusko-rosyjska (114 000 żołnierzy) dowodzona przez feldmarszałka Blüchera. Wcześniej, bo do 26 IV 1813 roku, z zadaniem ostatecznego rozgromienia wojsk Napoleona, armią prusko-rosyjską dowodził Michaił Kutuzow - od roku 1812 książę smoleński, a od 31 sierpnia 1812 generał feldmarszałek. Śmierć przerwała mu wykonanie tego zadania. Zmarł w Bolesławcu, a ciało zabalsamowano i przewiezione do Petersburga, gdzie został pochowany w soborze Kazańskim.

Czytaj więcej o wydarzeniu ..

wróć na początek strony