Delegacja z Gminy Krotoszyce na Kongresie

Drukuj
 
Rozmiar czcionki:

W dniu 10 czerwca br. sześciu przedstawicieli Gminy Krotoszyce uczestniczyło w IV Polskim Kongresie Odnowy Wsi tj.: Jadwiga Kozak-sołtys wsi Krotoszyce, Elżbieta Lichwa – sołtys wsi Winnica, Czesław Mirkowski – sołtys wsi Wilczyce, Jacek Nosalik –Radny z Czerwonego Kościoła, Dariusz Jarema – przedstawiciel Izb Rolniczych z naszej gminy oraz wójt gminy – Beata Castaneda Trujillo.

Kongres odbył się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Uczestniczyło w nim prawie 1500 osób, wśród nich byli: sołtysi, liderzy odnowy wsi, samorządowcy, przedstawiciele wiejskich organizacji pozarządowych, Lokalnych Grup Działania, politycy.

Uczestnicy mieli okazję podzielić się pomysłami umożliwiającymi skuteczne działanie sołtysom, aktywnym mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. O wcielaniu w życie idei odnowy wsi dyskutowali: minister rolnictwa Marek Sawicki, przedstawiciel Prezydenta RP Andrzej Hałasiewicz, członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz, wicewojewoda Ilona Antoniszyn-Klik i wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE w Wiedniu Ryszard Wilczyński.

Podczas Kongresu w Krzyżowej odbyły się panele dyskusyjne, które dotyczyły przede wszystkim sytuacji społeczno-ekonomicznej na wsi oraz partnerstwa sołectwa i gminy w realizacji programu odnowy wsi. Omówiono również sytuację i rolę kobiet wiejskich na Dolnym Śląsk, a także aspekty z zakresu architektury krajobrazu i środowisk.

Program Odnowy Wsi na Dolnym Śląsku funkcjonuje od 2 lat. W tym czasie przystąpiło do niego ponad 800 sołectw. Niestety z naszej gminy tylko jedno sołectwo Krotoszyce przystąpiło do programu. Dzięki temu już dziś na boisku w Krotoszycach stoi nowy plac zabaw a mieszkańcy w czynie społecznym i z pomocą sponsorów budują toaletę. Nie oznacza to oczywiście, że nasze sołectwa są niechętne czy też nie przygotowane do uczestnictwa w programie. Wręcz przeciwnie mamy kilku bardzo zaangażowanych sołtysów, którzy już dziś realizują lokalne inicjatywy. Gmina dzięki przyszłorocznemu funduszowi sołeckiemu oraz merytorycznemu wsparciu ze strony pracowników urzędu gminy będzie zachęcać i pomagać w realizacji lokalnych inicjatyw społecznych w tym w tworzeniu grup odnowy miejscowości.

Biuletyn Inoformacji Publicznej
SISMS.pl - mobilny system informowania i ostrzegania SMS
System Informaci Przestrzennej
Program Rodzina 500+
Odpady po nowemu w Gminie Krotoszyce
Nieruchomości na sprzedaż
Opieka zdrowotna - rehabilitacja

Partnerstwo Kaczawskie

Partnerstwo Kaczawskie

www.winnica.info

Portal Mieszkańców Wsi Winnica

Złota Róża

Hotel Motel Restauracja Złota Róża

Pałac Krotoszyce

Pałac Krotoszyce

Partnerzy

Nasi Partnerzy
Kajusz

Przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Pogotowie wodociągowe

Pogotowie wodociągowe

Strefa Przedsiębiorcy

mikroporady.pl
Serwis dla prowadzących własną działalność gospodarczą

Punkt Informacyjny

Punkt Informacyjny - Fundusze Europejskie

ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych
POREJESTROWE
DOŚWIADCZALNICTWO ODMIANOWE
NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jakość wody

Jakość wody

Tauron Dystrybucja

Tauron Dystrybucja -Wyłączenia